visitpoland.online - Cieszyn
Obraz przedstawiający Cieszyn

Etap realizacji - archiwum aktualności 27.03.2023-06.10.2023

6 października 2023 r.

ZROZUMIEĆ TRANSFORMACJĘ ENERGETYCZNĄ

Miasto Cieszyn zaprasza na wykład Marcina Popkiewicza na temat transformacji energetycznej, który odbędzie się 19 października o godz. 17:00 w Zamku Cieszyn.

Marcin Popkiewicz jest uznanym dzienikarzem naukowym i popularyzatorem nauki specjalizującym się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów, autorem (między innymi) książki pt. „Zrozumieć transformację energetyczną”.

Wykład jest częścią działania „Cieszyńska Szkoła EkoMyślenia” realizowanego w ramach projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

11 września 2023 r.

ZERO WASTE HOME: BEZPŁATNE WARSZTATY DLA MIESZKAŃCÓW CIESZYNA

Burmistrz Miasta Cieszyna zaprasza na bezpłatne warsztaty „S.O.S. Ziemia” prowadzone przez KATARZYNĘ WOLSZCZAK pn. ZERO WASTE HOME w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Cieszyńska Szkoła EkoMyślenia”, które odbędą się 23 września 2023 r. (sobota) w Zamku Cieszyn w dwóch terminach: w godzinach 9:30-12:00 i 12:30-15:00. 

Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się m.in.:
• Czy kryzys klimatyczny to tylko popularne hasła – S.O.S. Ziemia – co dzieje z naszym klimatem i co nas czeka w przyszłości?
• Jak plastik wpływa na nasze zdrowie i środowisko oraz co zrobić, że ograniczyć jego ilość w codziennym życiu?
• Czy recykling nas uratuje? Jakie są fakty i mity na temat recyklingu? Dlaczego recykling nie jest rozwiązaniem „plastikowego” problemu?
• Jak Twoje codzienne nawyki wpływają na naszą planetę i zdrowie? Mniej plastiku na co dzień – jak ograniczyć jego uzycie m.in. na zakupach?
• Czym jest Zero Waste? Zasada 8R.
• Jak być zawsze przygotowanym na codzienność z zero waste?
• Jak nie marnować żywności i dlaczego to ważne?
• Greenwashing, czyli czym jest ekościema i jak jej nie ulec?

Po części prelekcyjnej czeka nas wirtualny quiz z nagrodami! Będzie można wygrać zestawy produktów wspierające życie w duchu zero waste. Na koniec wspólnie nauczymy się, jak samodzielnie przygotować uniwersalny, ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia proszek do prania. Będziesz mógł stworzyć do niego własną kompozycję zapachową i wrócisz do domu z gotowym proszkiem. Dowiesz się też, jak czytać składy sklepowych detergentów i na co uważać. Uczestnicy otrzymają mini e-booka „Zero waste w pigułce” z poradami i przepisami na domowe eko-detergenty i kosmetyki. 

UWAGA: obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 33 47 94 273, 275, 278 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Cieszynie lub na adres e‑mail: odpady@um.cieszyn.pl (w tytule e-maila należny wpisać „ Warsztaty  – zgłoszenie”).


KATARZYNA WOLSZCZAK Z AKADEMII ZERO WASTE - wieloletnia praktyczka i ekspertka zrównoważonego rozwoju i zero waste, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Przeszkoliła z zakresu ekologii i zero waste ponad 2000 osób w ciągu ostatnich 2 lat. Twórczyni Akademii Zero Waste, której misją jest dostarczanie wiedzy, umiejętności i narzędzi pomagających żyć świadomie, w zgodzie z naturą oraz dbałością o naszą planetę. Koordynatorka ogólnopolskiej sieci Zero Waste Professionals. Członek wiodący ogólnopolskiego projektu "Trenerzy dla Planety".Certyfikowany Climate Reality® Leader - absolwentka prestiżowego programu organizacji The Climate Reality Project® prowadzonej przez Ala Gore'a. Certyfikowana facylitatorka gry klimatycznej The Climate Collage, jako jedna z pierwszych osób w Polsce. Współzałożycielka Circular Economy Club Warsaw. Ekspertka i prelegentka projektu "Lekcje z klimatem" Ministerstwa Klimatu i Środowiska(2021 r.) Partnerka i ekspertka merytoryczna platformy "Partnerstwo dla klimatu" Urzędu Miasta st. Warszawa. Ekspertka programu "Climate Leadership" UNEP-GRID przy UN Environment Programme. Gość-ekspert zero waste w radiu Chillizet, Śląskie Opinie i portalu Kobiety i moc, SITE Poland, panelistka warsztatów Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza oraz panelu o zrównoważonym rozwoju konferencji PAMI (Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji). Promuje zdroworozsądkowe podejście, bez fanatyzmu i narzucania innym własnego punktu widzenia. Edukuje firmy, instytucje publiczne, szkoły i osoby prywatne, doradza w prowadzeniu zrównoważonego biznesu i tworzenia biur przyjaznych środowisku. Łączy świat biznesu z ekologią - jest trenerem, coachem ICF i mentorką największego w Polsce cross-biznesowego programu mentoringowego Fundacji Liderek Biznesu.

8 września 2023 r.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU WE WSTĘPNYCH KONSULTACJACH RYNKOWYCH

Zapraszamy podmioty zainteresowane do uczestnictwa w teście rynku dotyczącym budowy parkingu wielopoziomowego w formule PPP w Cieszynie. 
Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://bip.um.cieszyn.pl/artykul/2735/35339/zaproszenie-do-udzialu-we-wstepnych-konsultacjach-rynkowych?fbclid=IwAR1CMXkePYFUotX1zKumfzDh8sdLFOCwKGw7M6Bzf9jNkhEubG3IkkRXYFQ 

27 lipca 2023 r.

TWÓRZ Z NAMI ZIELONE SĄSIEDZTWO!

Prowadzisz miniogród na osiedlu? Sadzisz kwiaty pod balkonem? Masz pomysł na ogród społeczny? Chcesz odmienić podwórko przy kamienicy? Chciałbyś/ chciałabyś zazielenić swoją okolicę, ale brakuje Ci narzędzi lub roślin?

Zgłoś się do projektu „Zielone sąsiedztwo” realizowanego przez Zamek Cieszyn. Możesz uzyskać nawet 7000 zł na działania.

Projekt „Zielone sąsiedztwo” ma na celu wsparcie „miejskich ogrodników/ miejskich ogrodniczek” w ich pomysłach. Zapraszamy mieszkańców Cieszyna do aktywnego działania i współdecydowania o wyglądzie przestrzeni w miejscu zamieszkania.

Zasady są bardzo proste – w minimum 2 osobowym zespole sąsiedzkim opisujecie swój pomysł i potrzeby, a my kupujemy dla Was np. sadzonki, narzędzia, zbiornik na deszczówkę czy inne akcesoria ogrodowe. Kluczowe przy ocenie pomysłu jest całościowe spojrzenie na realizację działań, potrzebne będą informacje kto wykona ogródek i jaki będzie wkład pracy, kto i w jaki sposób będzie podlewał, kto w przyszłości o niego dbał.

Zatem, Cieszyniacy do dzieła! Razem zazieleniajmy i ukwiecajmy nasze miasto!

Przedsięwzięcie „Zielone sąsiedztwo” realizowane jest w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne", finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

Zgłoszenia przyjmujemy w terminie 31 lipca - 31 sierpnia. Informacji i pomocy udziela koordynatorka projektu – Anna Jach-Falkiewicz, tel. 33 851 08 21, wew. 29, w  dni robocze, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-14:00, e-mail:  afalkiewicz@zamekcieszyn.pl.

FORMULARZE ZGŁOSZENIOWE - KLIK

4 lipca 2023 r.

SUKCES PROGRAMU STAŻOWEGO W URZĘDZIE MIEJSKIM W CIESZYNIE

Od stycznia bieżącego roku realizowany jest „Program stażowy w Urzędzie Miejskim w Cieszynie” – przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne" finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny". Choć program stażowy jeszcze się nie zakończył, można już zauważyć pozytywne skutki jego wdrożenia.

Stworzenie systemu płatnych staży w Urzędzie Miejskim w Cieszynie daje młodym ludziom możliwość zapoznania się z pracą i specyfiką funkcjonowania samorządu terytorialnego. Dzięki odbyciu stażu stają się oni przygotowani do pracy w tym sektorze, zwiększa się zainteresowanie pracą w samorządzie, a sami stażyści wzmacniają swoje kompetencje zawodowe i osobiste. Co jednak najważniejsze, wśród osób, które odbywają staż w ramach programu, można już znaleźć takie, które w najbliższych dniach podejmą pracę w Urzędzie Miejskim na etacie. Dwie osoby zasilą szeregi Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Wydziału Finansowego na czas zastępstwa, a jedna - w wyniku udziału w naborze na stanowisko urzędnicze – rozpocznie pracę w Wydziale Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych.

- Odbyłam 5 miesięczny staż w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Staż dał mi możliwość zdobycia wielu nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych – mówi jedna ze stażystek. – Podczas odbywania stażu mogłam wykorzystać praktyczną wiedzę zdobytą podczas studiów w realizowaniu powierzonych mi obowiązków. Jestem bardzo zadowolona ze stażu odbytego w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami. Podczas stażu poznałam obowiązki na określonym stanowisku pracy oraz zapoznałam się ze strukturą Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Jestem przekonana, że zdobyte doświadczenie wpłynie na zwiększenie możliwości realizacji moich celów zawodowych w przyszłości.

Sukces programu stażowego w Urzędzie Miejskim w Cieszynie można też rozpatrywać z szerszej perspektywy. – Przedsięwzięcie przyczynia się do wzmacniania wspólnoty międzypokoleniowej – komentuje Burmistrz Miasta Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz. – Nawiązują się relacje pomiędzy doświadczonymi pracownikami urzędu, a młodymi osobami, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową. Jedni uczą się od drugich. Wzmacniają się kompetencje nie tylko stażystów, ale także pracowników, co przekłada się na budowanie kapitału ludzkiego w naszym mieście.

Jak do tej pory wygląda „Program stażowy w Urzędzie Miejskim w Cieszynie” w liczbach? W naborze podstawowym na 9 miejsc złożono 9 ofert, w pierwszym naborze uzupełniającym złożono 6 ofert na 5 miejsc, w kolejnym – złożono 7 ofert na 4 miejsca. Niedawno zakończono kolejny nabór uzupełniający na 4 miejsca stażowe w Wydziale Finansowym, Gospodarki Nieruchomościami, Kultury i Promocji Miasta, Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości oraz w Biurze Spraw Społecznych.

22 czerwca 2023 r.

CIESZYŃSKA SZKOŁA EKO-MYŚLENIA

Miasto Cieszyn w br. kontynuuje realizację projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Ważnym elementem projektu jest m.in. edukacja ekologiczna, w ramach której w roku 2023 zrealizowano kolejne z zaplanowanych z cyklu Cieszyńskiej Szkoły EkoMyślenia: 

1. 5 wyjazdów edukacyjnych uczniów cieszyńskich szkół ponadpodstawowych do instalacji komunalnej, tj. Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej.
       
Podobnie jak w roku ubiegłym i w tym roku, w okresie maja i czerwca zorganizowano 5 wyjazdów do Zakładu w Bielsku-Białej (łącznie w ramach projektu zaplanowano 10 wyjazdów). Dla przypomnienia Zakład ten od 2012 r. w sposób kompleksowy zagospodarowuje odpady komunalne poprzez ich przetworzenie, odzysk surowców wtórnych oraz unieszkodliwienie na składowisku pozostałości poprocesowych. Zwiedzanie zakładu było ciekawą formę edukacji w zakresie gospodarowania odpadami i stanowiło doskonałe uzupełnianie działań edukacyjno–informacyjnych prowadzonych od lat przez Gminę Cieszyn wśród mieszkańców. Udostępnianie instalacji w celach edukacyjnych pozwoliło uświadomić młodemu pokoleniu, jak w rzeczywistości wygląda proces przetwarzania odpadów i jak ważna - dla uzyskania jak najlepszej jakości surowców wtórnych - jest segregacja odpadów „u źródła”. Uczestnikom zajęć pokazano również, że pomimo wysoko wyspecjalizowanych procesów przetwarzania na instalacji nie wszystkie odpady można przetworzyć i bez praktykowania działań mających na celu zapobiegania wytwarzania odpadów, nie jest możliwe wyeliminowanie z naszego krajobrazu i środowiska składowisk odpadów.

W tym roku instalację odwiedzili uczniowie cieszyńskich szkół ponadpodstawowych. Usługę przewozu zlecono Biurze Turystyki Kwalifikowanej „Ondraszek” z Cieszyna. Natomiast zwiedzanie instalacji w  Bielsku-Białej w obecności edukatora obywało się bezpłatnie.

2. Piknik Ekologiczny dla mieszkańców Cieszyna podczas Święta Trzech Braci w dniu 18 czerwca 2023 r.

W dniu 18 czerwca 2023 r. zorganizowano Piknik ekologiczny dla rodzin. Piknik był częścią corocznego Święta Trzech Braci, stąd każdy mieszkaniec Cieszyna mógł skorzystać z proponowanych działań edukacyjnych takich jak np. przestrzenne gry edukacyjne o tematyce związanej z gospodarowaniem odpadami, mobilny bus z systemem fotowoltaiki, rowerowe kino,w ramach którego ochotnicy pedałując na rowerach wytwarzali prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. Podczas pikniku rozdawano torby bawełniane z logo EkoLogiczny Cieszyna (torby bawełniane zostały sfinansowane również ze środków uzyskanych w ramach projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne), które stanowią doskonałą alternatywę dla foliowych toreb. Za przeprowadzenie pikniku odpowiadała Fundacji EKOARKA z Jaworza

19 czerwca 2023 r.

ZAKOŃCZYŁA SIĘ II EDYCJA SZKOŁY LIDERÓW MIASTA CIESZYNA

W ubiegły piątek (16 czerwca) w Sali Sesyjnej cieszyńskiego ratusza odbyło się oficjalne zakończenie II edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna. 16 liderek i liderów reprezentujących różne sektory zaprezentowało swoje rekomendacje rozwoju miasta zebranym gościom, w tym Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Gości przywitały: Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz koordynatorka Szkoły Liderów Miasta Cieszyna, Magdalena Tchórznicka (reprezentująca Fundację Szkoła Liderów z Warszawy, podmiot realizujący przedsięwzięcie).

Wśród absolwentów II edycji programu znalazły się następujące osoby:

  1. Mariusz Andrukiewicz
  2. Małgorzata Bryl-Sikorska
  3. Bogusław Bujok
  4. Janina Cichomska
  5. Ewelina Juszyńska
  6. Stanisław Kawecki
  7. Janusz Mendera
  8. Agata Nowakowska
  9. Natalia Piksa
  10. Żaneta Pilorz
  11. Paweł Przybyło
  12. Ewelina Pustówka
  13. Katarzyna Skotnicka
  14. Petra Slováček Rypienová
  15. Sylwia Szczepańska
  16. Monika Szlauer

Absolwenci II edycji przedstawili następujące rekomendacje zmian w mieście, które ich zdaniem warto wdrożyć w Cieszynie:

  1. Partycypacja społeczna - powołanie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych,
  2. Turystyka - wzbogacenie oferty turystycznej miasta Cieszyna,
  3. Powołanie Cieszyńskiego Międzypokoleniowego Centrum Aktywności o charakterze transgranicznym.

Szkoła Liderów Miasta Cieszyna jest programem, który pozwala spojrzeć jego uczestniczkom i uczestnikom na swoje miasto z perspektywy dotąd im nieznanej. Nie tylko rozwija umiejętności i style przywództwa, ale także tworzy unikatową wspólnotę zaangażowanych ludzi, którzy ponad podziałami są w stanie znaleźć obszary ważne w rozwoju miasta i wypracować rozwiązania. To szkoła dialogu i radzenia sobie z konfliktem, a także wzmacniania własnej pozycji w mieście i budowania nieoczywistych koalicji na rzecz dobra wspólnego. To program, który zacieśnia więzi lokalnych liderek i liderów, dodając im energii do dalszego działania i zaszczepiania idei zaangażowania miejskiego w innych, w myśl idei, że władza w mieście leży w wielu rękach.

Ubiegłej zimy odbyła się pierwsza edycja Szkoły Liderów Miasta Cieszyna, a jesienią tego roku zaplanowana jest ostatnia, trzecia edycja programu. W sumie, podczas trzech edycji, szkolenie liderskie odbędzie 45 osób mieszkających i/lub pracujących w Cieszynie.

Przypomnijmy – Szkoła Liderów Miasta Cieszyna to nowatorski program realizowany w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

 

12 czerwca 2023 r.

OGŁOSZENIE O NABORZE STAŻYSTÓW NA STAŻ W OKRESIE LIPIEC – WRZESIEŃ 2023 R.

do udziału w „Programie stażowym w Urzędzie Miejskim w Cieszynie” realizowanym projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój Lokalny”.

Burmistrz Miasta Cieszyna ogłasza nabór dla studentów i absolwentów uczelni zainteresowanych odbyciem stażu w miesiącach lipiec - wrzesień 2023 r. i udziałem w „Programie stażowym w Urzędzie Miejskim w Cieszynie”:

Staż jest przeznaczony dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz absolwentów uczelni, którzy w okresie do 5 lat uzyskali tytuł zawodowy.

Staże odbywają się w 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Cieszynie odpowiednio w budynku przy ul. Rynek 1, ul. Ratuszowej 1 lub przy ul. Jana Kochanowskiego 14.

Wolne miejsca stażowe w okresie lipiec-wrzesień 2023 r. są w następujących 4 komórkach organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Cieszynie:

- Wydział Finansowy,

- Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości,

- Wydział Kultury i Promocji Miasta,

- Biuro Spraw Społecznych.

Staż obejmuje 120 godzin zegarowych miesięcznie i odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Osoby zainteresowane odbyciem stażu wypełniają załączony do ogłoszenia o naborze wniosek o odbycie stażu oraz dołączają do niego podpisane CV.

Dokumenty należy złożyć w terminie do dnia 20 czerwca 2023 roku.

Kompletny wniosek można złożyć w Kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1, 43-400 Cieszyn, przesłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez Platformę ePUAP w postaci skanów wymaganych dokumentów opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

Zespół zadaniowy ds. programu stażowego odpowiada za proces rekrutacji, podejmuje decyzję o przyjęciu na staż w terminie do dnia 22 czerwca 2023 roku oraz niezwłocznie powiadomi zainteresowane osoby o wynikach rekrutacji.

Umowy stażowe zostaną podpisane do dnia 30 czerwca 2023 roku.

W przypadku podpisania umowy stażowej wynagrodzenie będzie wynosić 25,00 zł brutto za godzinę odbywania stażu.

Szczegółowe informacje dotyczące procesu naboru o rekrutacji znajdują się w Regulaminie „Programu stażowego w Urzędzie Miejskim w Cieszynie” załączonym do niniejszego ogłoszenia. KLIK

24 maja 2023 r.

KOLEJNY ETAP KONSULTACJI SPOŁECZNYCH - TERENY ZIELONE NA OS. PODGÓRZE

W środę 24 maja odbyły się kolejne konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenów zielonych przy osiedlu Podgórze. Były to ostatnie konsultacje w terenie przed opracowaniem końcowego projektu. Zaproponowane koncepcje uwzględniały zgłaszane do tej pory sugestie i głosy mieszkańców zarówno na spotkaniach jak i wpływające przez cały okres konsultacji. Spotkanie prowadzili architekci z firmy Amaya Architekci, która realizuje proces konsultacyjny. Przedstawiono koncepcje zagospodarowania trzech terenów:

1. Łąki za garażami przy ulicy Morcinka, która od poprzednich konsultacji była obiektem szczególnej uwagi i troski mieszkańców osiedla. W związku z uwagami, ale także stale obecną ideą zachowania naturalnych właściwości przyrodniczych i widokowych łąki, zweryfikowano wcześniejsze pomysły. Zrezygnowano z większych instalacji typu siłownia, elementy placu zabaw w kierunku form typowo wypoczynkowych. Ingerencja w łąkę będzie tylko po jej obrzeżach. Od strony garaży będzie to pas wzdłuż obecnych tam drzew wzbogaconych o nowe nasadzenia. Będzie poprowadzona trasa-promenada w postaci pętli dostępna z dwóch stron garaży w górnej części terenu. To jedyna bardziej utwardzona trasa umożliwiająca dostęp do tego terenu osobom w różnym wieku i możliwościach poruszania się. Wzdłuż promenady planowane są ławki typu leżaki oraz huśtawki widokowe, hamaki, ogród deszczowy zatrzymujący wodę w terenie na dłużej. Postawiono na taki charakter ingerencji, która służy wypoczynkowi w naturalnym otoczeniu z wyjątkowym widokiem. Sama łąka pozostaje bez zmian z obecnymi już ścieżkami w postaci przedeptów. Łąkę miejscami można wzbogacić o więcej gatunków w kierunku łąki kwietnej jaka jest charakterystyczna dla terenów podgórskich. Planowane są też nasadzenie po obrzeżach łąki wzbogacone o gatunki lokalne oraz ukryte elementy habitatowe dla owadów, gryzoni, ptaków.
Łąka jest intensywnie używana przez spacerowiczów z psami. Aby uniknąć konfliktów i udostępnić ten teren wszystkim mieszkańcom zaplanowano ukryty na obrzeżu łąki psi wybieg dostępny od garaży poniżej wśród zakrzewień.
W przyszłości, gdy możliwe będzie zagospodarowanie terenów pod parking przy ulicy Kargera planuje się dostęp stamtąd ścieżką na teren łąki. Wymaga to jednak dalszych ustaleń.

2. Terenu przy parkingu na ul. Popiołka wśród bloków przy istniejącym tam wybiegu dla psów. Koncepcja dla tej lokalizacji zakłada głównie ideę lasu kieszonkowego. Są to szybko rosnące, gęste zadrzewienia mające dawać efekt "zielonej ściany" co pozwoliłoby urozmaicić teren osiedla, dać naturalną przegrodę wyciszającą i bioróżnorodną. W projekcie jest też remont chodników, tunel z wierzby, ławki, latarnie solarne, habitatowe domki dla zwierząt.

3. Łąki nad Uniwersytetem Śląskim dostępnej od strony ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej. Jest to teren o znacznym nachyleniu, który daje możliwość wykorzystania pod miejsca spacerowe jedynie w formie istniejących przedeptów oraz w postaci wijącej się ścieżki łagodzącej znaczne spadki terenu. Zaproponowano tutaj obsadzenie skarpy niską roślinnością (gatunki rodzime, wieloletnie), wykonanie ogrodu deszczowego, budek habitatowych dla zwierząt, nasadzenia śródpolne zasłaniające budynki na dole. Planowana jest strefa integracji społecznej z ławkami widokowymi, leżakami, stołami w górnej części. Są strefy zachowujące charakter łąki niekoszonej ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk ziemowita. Strefa rowerowa ENDURO pozostaje w obecnej formie.

Przedstawione przez firmę Amaya Architekci propozycje po dzisiejszym spotkaniu będą ponownie aktualizowane oraz konsultowane z merytorycznymi pracownikami Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz Miejskiego Zarządu Dróg. Czekamy również na opinię dendrologiczną tych terenów. Następnie opracowany projekt będzie zatwierdzany przez Wydział Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych i stopniowo wprowadzany do realizacji w drodze przetargów.

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

24 maja 2023 r.

ZAPRASZAMY NA PIKNIK EKOLOGICZNY!

Burmistrz Miasta Cieszyna zaprasza na piknik ekologiczny dla rodzin, który odbędzie się 18 czerwca w godz. 12:00-18:00 na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w ramach Święta Trzech Braci.

Zapraszamy do Mobilnego Centrym Edukacji Ekologicznej! W programie: kino rowerowe, wystawa ekologiczna, puzzle, gigantyczna gra planszowa i gra ekomemmory.

Wstęp wolny, zapraszamy!

 

17 maja 2023 r.

Zapraszamy na kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenów zielonych osiedla Podgórze. Spotkanie odbędzie się 24 maja o godz. 14:00 na łące za garażami przy ul. Morcinka w Cieszynie.

Przypomnijmy - końcem marca odbyła się pierwsza tura konsultacji społecznych w miejscach, które zostały objęte projektem "Cieszyn - miasto samowystarczalne". Mowa tu o osiedlu Podgórze, ulicach Błogocka-Mickiewicza-Hallera, a także o Marklowicach. 

Podczas pierwszego spotkania przeanalizowano różne elementy projektu, pochylając się nad planami i wizualizacjami przygotowanymi przez architektów. Były to wstępne propozycje przybliżające temat wszystkim zainteresowanym. Każdy mógł zabrać głos, podzielić się swoimi uwagami, wypełnić ankietę pogłębiającą tematy. 

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 24 maja o godz. 14:00, zostaną zaprezentowane zaktualizowane propozycje, uwzględniające uwagi, jakie pojawiły się podczas pierwszych konsultacji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Przedsięwzięcie "Samowystarczalne dzielnice. Zielone działania inwestycyjne. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w rejonie ulic Błogocka – Mickiewicza, Marklowic i osiedla Podgórze" realizowane jest w ramach projektu "Cieszyn - miasto samowystarczalne" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

17 maja 2023 r.

SAMOWYSTARCZALNA DZIELNICA BŁOGOCKA-MICKIEWICZA-HALLERA – ZA NAMI KOLEJNE KONSULTACJE

Dziś (środa, 17 maja) odbyły się kolejne konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenów zielonych na obszarze ulic Błogocka-Mickiewicza-Hallera. Ze względu na opady deszczu, dzięki uprzejmości dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 5 pani Danuty Łabaj, spotkanie zostało przeniesione z Parku Kasztanowego do jednej z sal lekcyjnych.

Spotkanie prowadzili architekci z firmy Amaya Architekci, która realizuje proces konsultacyjny. Mieszkańcom, którzy uczestniczyli w dzisiejszym spotkaniu, przedstawiono zaktualizowane koncepcje zagospodarowania trzech terenów:

1. Parku Kasztanowego w Cieszynie – park ten przejdzie dużą metamorfozę i zostanie w nim wprowadzonych wiele nowych rozwiązań, dzięki którym teren stanie się miejscem dostępnym dla osób w różnym wieku – nie tylko dla rodzin z małymi dziećmi i seniorów, ale również dla młodzieży. Wśród tych rozwiązań znalazły się: powiększony plac zabaw, miejsce dedykowane młodzieży z nową, atrakcyjną infrastrukturą i urządzeniami do kalisteniki, a także altana z ławkami ułożonymi w okręgu. W parku projektuje się także m.in. miejsca piknikowe, szałasy i tunele z wierzby, nowe ławki, czy też donice z grządkami. Park wzbogaci się także o nowe nasadzenia.

2. Terenu Sikorskiego-Mickiewicza, między budynkiem przy ul. Sikorskiego 1c a garażami przy ul. Mickiewicza – w miejscu tym planuje się stworzenie wybiegu dla psów, siłowni plenerowej, a także stworzenie miejsc wypoczynku dla mieszkańców w postaci hamaków, leżaków, a także tablic z grami edukacyjnymi. Nie planuje się zmniejszania istniejącej w tym miejscu zieleni, a wręcz przeciwnie – projekt przewiduje nowe nasadzenia.

3. Terenu przy ul. Hallera w Cieszynie, między ulicą Tomanka a ulicą Hallera – niezagospodarowany dotąd teren zyska nowe nasadzenia roślin ozdobnych, zostaną także uporządkowane istniejące ścieżki i przedepty, dzięki wprowadzeniu nawierzchni mineralno-żywicznej. Teren wzbogaci się o elementy małej architektury, nowe ławki, siłownię plenerową, sensoryczny plac zabaw oraz plac do uprawiania kalisteniki.

Przedstawione przez firmę Amaya Architekci propozycje uwzględniały uwagi mieszkańców, jakie były zgłaszane podczas ostatniego spotkania, a także zostały skonsultowane ze merytorycznymi pracownikami Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz Miejskiego Zarządu Dróg.

Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące wyżej wymienionych terenów. O wszelkich szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

9 maja 2023 r.

KOLEJNY ETAP KONSULTACJI SPOŁECZNYCH - TERENY ZIELONE ULIC BŁOGOCKA-MICKIEWICZA-HALLERA

Zapraszamy na kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenów zielonych ulic Błogocka-Mickiewicza-Hallera, który odbędzie się 17 maja o godz. 14:00. Miejscem spotkania jest Park Kasztanowy przy ul. Sikorskiego w Cieszynie.

Przypomnijmy - końcem marca odbyła się pierwsza tura konsultacji społecznych w miejscach, które zostały objęte projektem "Cieszyn - miasto samowystarczalne". Mowa tu o osiedlu Podgórze, ulicach Błogocka-Mickiewicza-Hallera, a także o Marklowicach. 

Podczas pierwszego spotkania przeanalizowano różne elementy projektu, pochylając się nad planami i wizualizacjami przygotowanymi przez architektów. Były to wstępne propozycje przybliżające temat wszystkim zainteresowanym. Każdy mógł zabrać głos, podzielić się swoimi uwagami, wypełnić ankietę pogłębiającą tematy. Przedyskutowano rozmieszczenie elementów małej architektury, w tym m.in. wybiegu dla psów czy miejsca dla młodzieży. 

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 17 maja o godz. 14:00, zostaną zaprezentowane zaktualizowane propozycje, uwzględniające uwagi, jakie pojawiły się podczas pierwszych konsultacji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

27 kwietnia 2023 r.

SZKOŁA LIDERÓW MIASTA CIESZYNA - KOŃCZY SIĘ REKRUTACJA!

Przypominamy, że już tylko do najbliższego piątku (28.04) do północy można zgłaszać się do OSTATNIEJ edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna! 

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności przywódcze, poznać swoje predyspozycje, nauczyć się sztuki argumentacji? Zgłoś się do III edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna! Przed Tobą warsztaty z komunikacji, negocjacji i wystąpień publicznych, a także możliwość stworzenia rekomendacji rozwoju Cieszyna dla władz miasta.
Gorąco zachęcamy!

III edycja Szkoły będzie pracowała jesienią tego roku, od września do grudnia 2023 r.

Szczegółowe informacje, formularz rekrutacyjny: KLIK

27 kwietnia 2023 r.

MARKLOWICE - SAMOWYSTARCZALNA DZIELNICA - ZA NAMI KOLEJNE SPOTKANIE KONSULTACYJNE

26 kwietnia w Marklowicach odbyło się kolejne spotkanie partycypacyjne związane z realizacją przedsięwzięcia "Samowystarczalna dzielnica - Marklowice".

W konsultacjach uczestniczyli mieszkańcy miasta, architekci z firmy Amaya Achitekci, II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna Przemysław Major, a także osoby reprezentujące Wydział Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Wydział Kultury i Promocji Miasta oraz Miejski Zarząd Dróg.

W toku konsultacji omówiono założenie planu pod kątem przebiegu ciągów komunikacyjnych, rodzaju nawierzchni, zastosowania elementów małej architektury. Zdecydowano o rezygnacji z monitoringu na rzecz fotopułapek. Zwrócono uwagę także na konieczność sadzenia gatunków rodzimych, zastosowanie obejść, mostków, ograniczeń, aby zachować cenne przyrodniczo stanowiska. Omówiono także założenia ogrodu deszczowego.

Nowe ścieżki zostaną zaprojektowane w taki sposób, by ich szerokość wyniosła maksymalnie 90 cm. Określono również stanowiska małej architektury z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Poruszona została również kwestia oświetlenia i zastosowania lamp solarnych. 

To nie koniec procesu konsultacyjnego w dzielnicy Marklowice. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach, o których będziemy Państwa informować na bieżąco.

18 kwietnia 2023 r.

KOLEJNY ETAP KONSULTACJI SPOŁECZNYCH - TERENY ZIELONE W MARKLOWICACH

Zapraszamy na kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenów zielonych dzielnicy Marklowice, który odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15:00. Miejscem spotkania jest Orlik Cieszyn-Marklowice przy ul. Frysztackiej.

Przypomnijmy - końcem marca odbyła się pierwsza tura konsultacji społecznych w miejscach, które zostały objęte projektem "Cieszyn - miasto samowystarczalne". Mowa tu o osiedlu Podgórze, ulicach Błogocka-Mickiewicza-Hallera, a także o Marklowicach. 

Podczas pierwszego spotkania przeanalizowano różne elementy projektu, pochylając się nad planami i wizualizacjami przygotowanymi przez architektów. Były to wstępne propozycje przybliżające temat wszystkim zainteresowanym. Każdy mógł zabrać głos, podzielić się swoimi uwagami, wypełnić ankietę pogłębiającą tematy. Przedyskutowano rozmieszczenie małej architektury, paleniska, celowość i miejsce umieszczenia zbiornika retencyjnego, koryta odwadniającego i paneli fotowoltaicznych. Omówiono charakter imprez organizowanych przy remizie, a w związku z tym zapotrzebowanie dla planowanej wiaty biesiadnej.

Dla projektu ścieżki edukacyjnej po lasku zwanym niegdyś Wierzbiną omówiono charakterystykę tego terenu, możliwe typy nawierzchni ścieżek, elementy edukacyjne, monitoring. Omówiono trudności związane z dostępnością tego miejsca dla pieszych i zmotoryzowanych, sprawę chodników i bezpieczeństwa w poruszeniu się w tej części Marklowic. Na zakończenie konsultacji odbył się spacer po planowanej ścieżce edukacyjnej na Wierzbinie.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15:00, zostaną zaprezentowane zaktualizowane propozycje, uwzględniające uwagi, jakie pojawiły się podczas pierwszych konsultacji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

12 kwietnia 2023 r.

RUSZYŁA REKRUTACJA DO OSTATNIEJ EDYCJI SZKOŁY LIDERÓW MIASTA CIESZYNA

Ostatnia szansa na wzięcie udziału w programie! Do 28 kwietnia można zgłosić się do programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna. Trzecia edycja Szkoły jest ostatnią, którą Miasto Cieszyn realizuj w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Organizatorem Programu jest Fundacja Szkoła Liderów. 

Szkoła Liderów Miasta Cieszyna jest programem, który pozwala spojrzeć jego uczestniczkom i uczestnikom na swoje miasto z perspektywy dotąd im nieznanej. Nie tylko rozwija umiejętności i style przywództwa, ale także tworzy unikatową wspólnotę zaangażowanych ludzi, którzy ponad podziałami są w stanie znaleźć obszary ważne w rozwoju miasta i wypracować rozwiązania. To szkoła dialogu i radzenia sobie z konfliktem, a także wzmacniania własnej pozycji w mieście i budowania nieoczywistych koalicji na rzecz dobra wspólnego. To program, który zacieśnia więzi lokalnych liderek i liderów dodając im energii do dalszego działania i zaszczepiania idei zaangażowania miejskiego w innych, w myśl idei, że władza w mieście leży w wielu rękach.

Do tej pory w Cieszynie zrealizowaliśmy pierwszą edycję Programu. Druga Szkoła jest w trakcie realizacji.

Projekt „Cieszyn – miasto samowystarczalne” finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”.

Dla kogo jest Szkoła Liderów Miasta Cieszyna? 

Program Szkoła Liderów Miasta Cieszyna przeznaczony jest dla osób, które mieszkają i/lub pracują w Cieszynie i mogą oddziaływać na środowisko lokalne, którzy są przedstawicielami trzech sektorów (publicznego, prywatnego i pozarządowego/obywatelskiego) i mają wyraźny wpływ na rozwój miasta w różnych obszarach: kultury, edukacji, sportu, gospodarki, przedsiębiorczości, administracji, prawa, dziedzictwa, zdrowia, innowacji, ekologii i środowiska, społeczeństwa obywatelskiego, równouprawnienia, turystyki i in.

Jak będziemy pracować? 

3. Szkoła Liderów Miasta Cieszyna to 16 osób, które wspólnie będą pracować przez 4 miesiące. Formuła Programu obejmie 4 zjazdy – wszystkie w formie stacjonarnej, które łącznie będą trwały 12 dni. Pierwszy zjazd odbędzie się poza Cieszynem (około 30-40 km od centrum), kolejne zjazdy odbywać się będę w mieście.

Daty zjazdów 2. Szkoły Liderów Miasta Cieszyna:    

Oficjalne rozpoczęcie 3. edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna – 16 czerwca 2023 r.
Zjazd 1: 13-15 września 2023 r.
Zjazd 2: 12-13 października 2023 r.
Zjazd 3: 16-17 listopada 2023 r.
Zjazd 4: 7-8 grudnia 2023 r.

Harmonogram rekrutacji: 

Rekrutacja do programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna jest dwuetapowa i składa się z formularza rekrutacyjnego oraz rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w trybie online. 

FORMULARZ REKRUTACYJNY I INNE DOKUMENTY

Etap 1. 

Wypełnij formularz aplikacyjny dostępny online do 28.04.2023 r. Dołącz do niego:  
CV – życiorys pokazujący doświadczenie zawodowe oraz ścieżkę liderską,    
1 rekomendacje potwierdzające doświadczenie oraz umiejętności liderskie. Kto może przygotować rekomendacje: organizacja społeczna, partia polityczna, jednostka samorządu lub osoba publiczna pełniąca funkcję w partii, organizacja i instytucja publiczna lub naukowa, przedstawiciele biznesu, przedstawiciele mediów oraz osoby lub grupy obywateli danego środowiska np. mieszkańców gminy.  

Etap 2. 

Rozmowa rekrutacyjna online, które odbędą się w dniach 8.-10.05.2023 r. 
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone najpóźniej 17.05.2023 r. 
Osoby biorące udział w rekrutacji zostaną poinformowane o jej wynikach mailowo. 
Pełna lista uczestników i lista rezerwowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Fundacji Szkoła Liderów.

Czy udział w projekcie jest bezpłatny? 

Tak. Projekt jest bezpłatny dla wszystkich uczestników zakwalifikowanych do udziału. 
Z tego względu, osoby zakwalifikowane do Programu będą zobowiązane do uczestnictwa we wszystkich zaplanowanych działaniach. 

Informacji udzielają:  

Magdalena Tchórznicka, koordynatorka programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna, Fundacja Szkoła Liderów / magdalena.tchorznicka@szkola-liderow.pl, tel. 504 290 539  

Dokumenty programowe do wglądu i pobrania na stronie Szkoły Liderów.

30 marca 2023 r.

KONSULTACJE SPOŁECZNE - UL. BŁOGOCKA - MICKIEWICZA - HALLERA

Za nami trzecie z planowanych konsultacji społecznych dotyczące zagospodarowania terenów objętych przedsięwzięciami w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne”. Dziś rozmawialiśmy na temat zagospodarowania terenów zielonych ulic Błogocka – Mickiewicza – Hallera.

Działania konsultacyjne skupiły się szczegółowo na trzech lokalizacjach:

- Parku Kasztanowym,

- terenem zielonym między ulicą Sikorskiego a ulicą Mickiewicza,

- terenem zielonym przy ulicy Hallera (naprzeciwko Cieslarówki).

W konsultacjach wzięli udział zainteresowani mieszkańcy, przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”, a także projektanci z firmy Amaya Architekci, II Zastępca Burmistrz Miasta Cieszyna Przemysław Major, przedstawiciele Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydziału Ochrony Środowiska, Wydziału Kultury i Promocji Miasta oraz Miejskiego Zarządu Dróg.

Spotkanie rozpoczęło się w Parku Kasztanowym. Miejsce to, jako teren zielony położony w pobliżu wielu budynków mieszkalnych i szkół, jest obszarem, który może pełnić wiele różnych funkcji. Wstępny projekt zakładał utworzenie ogrodu deszczowego, modernizacji placu zabaw, wybudowanie altany oraz ustawienie nowych elementów małej architektury, takiej jak ławki czy miejsca piknikowe. Zakłada się utrzymanie aktualnych traktów pieszych z uzupełnieniem ich o ścieżki historyczne z użyciem nawierzchni mineralnej. W Parku Kasztanowym mogą także powstać tereny habitatowe dla zwierząt oraz może zostać wykorzystany żywopłot jako ogrodzenie parku. Zaproponowano lokalizację wybiegu dla psów w miejscu dawnego boiska do koszykówki, jednak w toku konsultacji zaczęto rozważać inną lokalizację takiego udogodnienia. Mieszkańcy wskazywali także potrzebę stworzenia miejsca dla młodzieży, ustawienia większej liczby ławek w obszarach zacienionych, a także uzupełnienie istniejącej zieleni o nowe nasadzenia.

Kolejną lokalizacją, na której toczyły się konsultacje społeczne, były tereny zielone między budynkami przy ul. Sikorskiego 1, ul. Sikorskiego 1c a garażami przy ul. Mickiewicza. Zdaniem osób biorących udział w dyskusji właśnie w tym miejscu wybieg dla psów mógłby sprawdzić się lepiej. Koncepcja zakłada też uporządkowanie istniejącej już zieleni, a także wprowadzenie dodatkowych elementów małej architektury.

Ostatnim miejscem partycypacji był aktualnie niezagospodarowany, zadrzewiony teren przy ulicy Hallera, naprzeciwko wzgórza Cieślarówka. Aktualnie miejsce to służy jako trakt komunikacyjny dla mieszkańców osiedla Mały Jaworowy. Zaproponowane rozwiązanie, siłownia plenerowa dla osób starszych oraz strefa do kalisteniki na świeżym powietrzu, z zachowaniem aktualnych ścieżek i utwardzeniem ich za pomocą nawierzchni mineralnej, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Podkreślono potrzebę utworzenia w tym miejscu strefy do przebywania dla młodzieży, która aktualnie nie ma w tej okolicy takiego miejsca dla siebie.

Proces konsultacyjny nadal trwa. Jeśli mają Państwo jakieś uwagi, pomysły na zagospodarowanie powyższych terenów, zapraszamy do kontaktu pod adresem media@um.cieszyn.pl. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania partycypacyjnych, o których będziemy informować w następnych komunikatach.

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

29 marca 2023 r.

Konsultacje społeczne na os. Podgórze

W środę 29 marca odbyły się  konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenów zielonych na os. Podgórze w ramach projektu: „Cieszyn – miasto samowystarczalne". 

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy osiedla Podgórze, AMAYA ARCHITEKCI prowadzący projekt, a z ramienia miasta Przemysław Major - zastępca Burmistrza Cieszyna, przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg.

Spotkania dotyczyły trzech lokalizacji, wokół których od lat odbywają się konsultacje i warsztaty z mieszkańcami mające na celu ustalenie przeznaczenia tych terenów publicznych. Szeroki zakres partycypacji prowadzony od 2017r. miał pomóc w utworzeniu Projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu.

Spotkania rozpoczęto od łąki za garażami przy ul. Morcinka. Amaya Architekci wyłożyli wstępne projekty zagospodarowania terenu, omówili koncepcje w oparciu o informacje zebrane z wcześniejszych spotkań. Omówiono możliwości lokalizacji ścieżki z ławkami, stref na uboczu do odpoczynku i ćwiczeń, miejsca na nowe nasadzenia krzewami śródpolnymi, ale i szałas z wierzby energetycznej dla dzieci. Dyskutowano nad lokalizacją wybiegu dla psów, platformy widokowej, łąki kwietnej, miejsca na tzw. ogród wodny - który mógłby dłużej utrzymywać wodę w terenie. Dodatkowo omówiono dostępność do łąki od osiedla, planowany remont chodników wzdłuż ul. Morcinka.

Przede wszystkim podkreślano potrzebę zachowania charakteru tego miejsca wzmacniając go o bioróżnorodność dodatkowych, rodzimych nasadzeń. Zaznaczano walor widokowy miejsca i potrzebę takich zmian, które będą harmonizować z nim.

Warto nadmienić, że w latach '90 teren w ramach ówczesnego MPZP  miał być przeznaczony pod mieszkalnictwo. Obecne oczekiwania wyraźnie zmieniły kierunek i dominuje chęć harmonijnego udostępnienia terenu mieszkańcom z uszanowaniem przyrodniczych walorów miejsca.

Następnie konsultacje przeniosły się na teren przy parkingu na ul. Popiołka. Architekci przedstawili tutaj koncepcję lasu kieszonkowego. Są to szybko rosnące, gęste zadrzewienia mające dawać efekt "zielonej ściany" co pozwoliłoby urozmaicić teren osiedla, dać naturalną przegrodę wyciszającą i bioróżnorodną. W projekcie jest też remont chodników.

Trzeci teren konsultacji dotyczył łąki nad Uniwersytetem Śląskim od strony ul. Zofii Kossak. Jest to teren o znacznym nachyleniu, który daje możliwość wykorzystania pod miejsca spacerowe. Zaproponowano tutaj obsadzenie skarpy niską roślinnością, wykonanie ogrodu deszczowego z budkami habitatowymi dla zwierząt i owadów, nasadzenia śródpolne zasłaniających budynki na dole. 

Przedstawiono koncepcję ścieżki spacerowej w formie serpentyny, ale z pozostawieniem tzw. przedeptów już funkcjonujących w terenie. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę umiejscowienia ławek, hamaku czy huśtawki widokowej. Były głosy proponujące trasę dla biegaczy.

Konsultacje trwają nadal, zapraszamy do aktywnego włączenia się w ich przebieg. Kontakt w sprawie zagospodarowania terenów możliwy jest poprzez media@um.cieszyn.pl

Planowane będą także spotkania finalizujące koncepcje zagospodarowania terenów. Realizacja projektu przewidziana jest do końca kwietnia 2024r.

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

 

27 marca 2023 r.

Konsultacje społeczne w Marklowicach

W poniedziałek 27 marca odbyły się  konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenów zielonych w Marklowicach w ramach projektu: „Cieszyn – miasto samowystarczalne"

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Marklowic, Amaya Architekci prowadzący projekt, a z ramienia miasta Przemysław Major - zastępca Burmistrza Cieszyna, przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydziału Kultury i Promocji Miasta,  Miejskiego Zarządu Dróg.

Omawiano projekty koncepcyjne dla zagospodarowania terenów w obrębie lasku przy Orliku oraz przy OSP na ul. Zagrodowej 2. Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe spotkanie przeprowadzono w budynku OSP. Jak bardzo ważnym etapem projektu są konsultacje społeczne świadczyć może wielość omawianych szczegółów dotyczących obu projektów. To w tym momecie spotyka się wizja z pragmatyczną myślą i znajomością terenu. To jest moment, gdy oczekiwania mierzą się z możliwościami finansowymi i wykonawczymi. 

Podczas spotkania przeanalizowano różne elementy projektu pochylając się nad planami i wizualizacjami przygotowanymi przez architektów. Były to wstępne propozycje przybliżające temat wszystkim zainteresowanym. Każdy mógł zabrać głos, podzielić się swoimi uwagami, wypełnić ankietę pogłębiającą tematy. Przedyskutowano rozmieszczenie małej architektury, paleniska, celowość i miejsce umieszczenia zbiornika retencyjnego, koryta odwadniającego i paneli fotowoltaiczych. Omówiono charakter imprez organizowanych przy remizie, a w związku z tym zapotrzebowanie dla planowanej wiaty biesiadnej.

Dla projektu ścieżki edukacyjnej po lasku zwanym niegdyś Wierzbiną omówiono charakterystykę tego terenu, możliwe typy nawierzchni ścieżek, elementy edukacyjne, monitoring. Omówiono trudności związane z dostępnością tego miejsca dla pieszych i zmotoryzowanych, sprawę chodników i bezpieczeństwa w poruszeniu się w tej części Marklowic. Na zakończenie konsultacji odbył się spacer po planowanej ścieżce edukacyjnej na Wierzbinie.

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

 

Informacja dotycząca plików cookies Strona korzysta z plików cookies w celu jej prawidłowego działania i realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, kliknij w przycisk "Rozumiem i akceptuję".

Rozumiem i akceptuję